(
CHS od Trotinského potoka
VOSÍ HNÍZDO
LÉTO 2014Smrt Cassi na nás dolehla v plné síle a ač jsme bojovali ona to vzdala a tak nám pořád moc chybí... To Buffy je tři měsíce před svými desátými narozeninami v dobré kondici a stále hravá a svá!!! Zvláštní poděkování patří majitelům Chardonaye, kteří se z nepěkných hodnocení na výstavách propracovali až k V1 CAC na klubovce, což je odměna vskutku královská a zasloužená!!! Bebina je nakryta a tak čas ukáže zda se vše zdařilo pokud ano budeme fakt moc šťastní... . Fungujeme v nouzovém režimu zvláště při prázdninách školky 7 týdnů je to fakt náročné a na aktualizace těchto stránek není chuť ani síla. Teď na podzim jedeme na výstavu do Brna s Jasněnkou a Lady a tak se moc těšíme...
ÚNOR/2014Na hodnocení vrhu J je sice dost brzy, ale štěňátka na čtyřech měsících vypadají báječně a moc se těšíme na svod... Ladynka zvládla porod s obtížemi a velké mrtvé štěně v první třetině porodu znamenalo "císaře" a komplikace. Lady vše bravůrně zvládla a já jsem na ní moc hrdej, protože dala fakt pěkná štěńátka. To její máma Cassi se tak trochu začala vytrácet svojí apatičností a po vyšetřeních jsme se rozhodli zkusit bojovat chirurgicky s nádorem a prodloužit fence její stáří i proto, že oba její rodiče žijí. To, že spousta CHS problémy se zdravím nezveřejňuje a fen mimo chov se decentně "zbavuje" nemá cenu rozebírat, ale o něčem to rozhodně svědčí... Každopádně Cassiopea oslaví příští ,měsíc své sedmé narozeniny, rána se zhojila a fenka je opět veselá!!! Manželce skončila po šesti letech mateřská a tak celá domácnost jede tak trochu v nouzovém režimu, ale "bojujeme"!!! Nový rok pro nás nezačal moc dobře, ale zprávy z Finska, kde se Galaxy stala šampionkou a Hobbit se pravidelně umisťuje nám dávají sílu jít dál...a někdy stačí k radosti jen zpráva, že štěňátko se má dobře a stalo se právoplatným členem nové rodiny!!!
ZÁŘÍ/2013Po posledním vrhu Cassi a jejího jediného přeživšího potomka je před námi další vrh se stejným otcem, který je pro nás v současnosti tím nej... co osobně známe!!! Chov je dílem přírody a také předvídavosti chovatele o předaných genetických dispozicí či indispozicí a hlavně o štěstí, což neustále opakuji. Chov tak nádherné rasy jako je bernský salašnický pes je fakt velmi složitý, ale stále nás baví dělat hlavně radost novým majitelům a proto pokračujeme a velmi se snažíme zvelebovat náš odchov v podmínkách jaké máme. To znamená odchov doma v obyváku v porodní bedně do cca čtyř týdnů a poté další měsíc v kotci s vyhřívanou podlahou a výběhem. Příkrm v začátku pokud je třeba i několikrát denně, kvalitní krmení a veterinární péče. Dále pak pravidelné venčení z kotce na zahradu, aby štěně získalo návyk a v neposlední řadě socializace s dětmi, zvuky a dalšími nástrahami života… Je to maximum co můžeme předat novým generacím bernského salašnického psa odcházejícím z našeho dvora!!!
ÚNOR/2013Po vrhu CH, který se Ladynce i Imbirovi moc povedl nastala situace, kdy můžeme zkusit pro nás naposledy (kryjeme do šesi let) nakrýt Cassiopeu. Zkušeností máme na rozdávání, ale s vlastním chovem vždy rozvažujeme kdy a kým budeme krýt… Minulá dvě krytí Cassi s Bartem, který dnes v šesti a půl letech zemřel byly ok a smutek nad ztrátou otce vrhu F a H mně přinutil znovu napsat o soužití lidí a psů v naší chs. Buffy je chovnou fenou na které začali linie s Darwinem, B-Aztekem a Andym. Naše volba nechat si štěně po Darwinovi (dnes dosud žijícím) a poté po Bartovi znamenala jistý posun v mohutnosti a celkové stavbě těla... Životnost jednotlivých linií či jednotlivých samců vždy řešíme a riskujeme něco na úkor něčeho… Kdo nechoval nepochopí o čem píšeme, ale tak to je…Myslím a podle chování naší smečky má vše svůj řád a pokud Buffy má co dát své rodině a smečce žije a její žití má smysl. Pokud psi bydlí s námi doma a každý den je drbeme či komunikujeme nějakým způsobem jsme s nimi a oni cítí nějakou sounáležitost s naší rodinou a o tom všem to je… Vše je jako u lidí a to pokud život ztrácí smysl dostavují se nemoce a problémy což je pochopitelné a to spolu se štěstím jde ruku v ruce. Proto Cassi zkusíme tedy ještě nakrýt a budeme doufat, že se vše zdaří…
JARO/2012Jaro zastihlo naší CHS v pracovním rozpoložení... Příprava dřeva na topení a výroba zahradní skluzavky s houpačkami pro děti nám zabírá skoro všechen volný čas. Také se přiblížil klubový víkend v Rožnově (2-3.6.) spojený se svodem vrhu G a H, kde neuvidíme již nežijícího Harryho (více je v aktualitách)!!! Většinu jedinců však snad uvidíme a moc se těšíme jak na páníčky tak hlavně na naše odchovance. Naše smečka je "zaplaťpánbůh" v dobré kondici o čemž svědčí, že na dnešní procházce se Buffy i Cassi samy rozhodly brouzdat potokem, což se naposledy stalo ještě za života Pamely, která to milovala... Také jsme zrušili knihu návštěv na těchto stránkách, protože máme e-mail a telefony. Do teplých letních dnů přejeme všem "spřízněným duším" klídek a pohodu...
2/2012Tak vlivem vyšší moci štěňátka na jaro nebudou. Smečka začala hárat o dva měsíce dříve a krycí list pro Cassi nebude včas vystaven… Vzhledem k náročnosti dvou vrhů jsme na dlouho „vyléčeni“ připouštět dvě fenky najednou, budeme tedy opakovat na podzim krytí Lady se Zarinem . Z tohoto spojení si chceme jednu fenečku ponechat. Pro rok 2013 máme na dvoře ještě Edku z čehož tedy vyplívá, že Cassiopea s největší pravděpodobností v chovu končí – "jako správná množírna" - jak jsem se v naší návštěvní knize dočetl, připouštíme fenky maximálně do šesti let (povoleno je do osmi). Otázka krytí po císaři je sporná a chovatel by po poradě s veterinářem měl sám zvážit zda ano či ne. Před každým krytím děláme krevní testy, zda je fenka zdravá a kondici vidíme sami. Každý majitel je zodpovědný za svá zvířata, jestliže fena v šesti letech má již pátý vrh nebo když je připuštěna do chovu fena o několik centimetrů nižší je někde něco špatně. Jo a taky se říká ,že potrefená husa se vždycky ozve jako první…:-)
1/2012Tak jsme ukončili „misi“ vrhů G a H … Náročný maratón, který začal již v červenci nakrytím Cassi a Lady skončil 23.ledna exportem dvou štěňátek k chovatelům ve Finsku. Všechny problémy, které nás tentokrát provázeli nám vynahradili naprosto povedené, bezchybné a vyrovnané vrhy luxusních jedinců!!! Novými majiteli se stali převážně zkušení chovatelé, kteří již nějakého pejska vlastnili a proto doufáme, že jsou všechna v dobrých rukou. Těm méně zkušeným rádi poradíme a vždy pomůžeme. Hned na jaře se také chystáme navštívit alespoň ty nejbližší štěňátka s piškotky a foťákem!!! Led a mráz teď svírá naší CHS a Buffy nám začala hárat což znamená, že celá smečka brzy začne také. Cassiopea za měsíc „oslaví“ své páté narozeniny a je tedy před ní poslední krytí a vrh. Musím pochválit pana doktora Ekra v Hradci Králové, protože operace křížových vazů u Cassi se asi fakt povedla – fena nekulhá a březost i odchov štěňat zvládla fyzicky velmi dobře a to je tím hlavním důvodem proč budeme tuto fenu ještě naposledy „obtěžovat“ s potomky…
12/2011Tak po titulu šampion získala Dixie i interšampiona a potvrdila, že Buffy (nar.14.12.2004) dávala moc pěkná štěňátka hlavně tedy fenky. Byl jsem několikrát svědkem, kdy zahraniční rozhodčí byl z kostry a stavby těla u Dixie velmi mile překvapen, zvláště pak při zachování fenčí ladnosti . Tentokrát na našem dvorku pobíhají ještě čtyři volná štěňátka a kdyby jsme neměli Edku zůstala by Galaxy u nás, protože ta je fenou, která by mohla nést v budoucnu naše jméno na přesycený trh s touto tak báječnou rasou. Pejsci se tentokrát moc povedli a jsou to velcí a mohutní krasavci a je až s podivem, že zatím nemají své pány. Kontrola vrhu dopadla báječně a oba vrhy jsou standardní s velmi pěkným hodnocením, které přikládáme spolu s rodokmeny a dárky od Happy Dogu ke štěňátku. Odchov máme zařízený venku v zastřešeném zděném kotci s vyhřívanou podlahou a venčíme několikrát denně, takže přechod k novým majitelům zatím nečinil nikomu žádné problémy .S novými majiteli jsme v kontaktu a snad i na výstavách některé jedince uvidíme a moc se už teď těšíme na svody či klubové výstavy.
11/2011Štěňátka jsou odčervená, očkovaná a očipovana. Časté návštěvy vesele vítají a necouvají před nikým… V nově vybudované odchovně se rychle zabydleli a zvykli si na venčení večer, brzy ráno i během dne. Budoucí majitelé tedy budou mít jednoduší práci a návyky z naší CHS se budou hodit… V neděli (20.11.) tomu bude již šest let od prvního vrhu a příští rok už deset let s „berňákem na dvorku“. Tento příspěvek píši v době, kdy ještě sedm štěňátek hledá nového páníka a věříme , že se to do vánoc podaří... Až kontrola z KSSP (o víkendu) nám potvrdí, že vrhy jsou bez zálomků ocásku, bez předkusu či podkusu, vad očí, standardního zbarvení a u samců bez absence varlat.
10/2011Odchov obou vrhů zdárně pokračuje a štěňátka už papají granulky a krásně váhově prospívají. Máme z nich opravdu velikou radost a zvláště vrh G nás příjemně překvapil co do mohutnosti a exteriéru - vrh zatím hodnotíme jako velmi povedené spojení… U druhého vrhu jsme věděli co můžeme u opakování čekat a dokonce si myslíme, že tato štěňátka vypadají lépe než „efka“ - hlavně té bílé je tam více. Stěhování z obyváku do nově vybudované „odchovny“ proběhne 27.10. a místnost s vyhřívanou podlahou a zastřešený výběh určitě štěňátka hned zaplní. Čeká nás hodně návštěv a každý kamarád, známí či budoucí nebo současný majitel „trotiňáka“ je tímto zván na „muchlovačku“ se štěňátky pro radost i v rámci jejich socializace...
09/2011Tak tu máme dva stejně početné vrhy ze dvou krytí od dvou fen - matky a dcery. Fair Lady jako ta mladší odrodila v pohodě sama během šesti hodin sedm štěňátek a poté se „uzavřela“. Sonem i pohmatem bylo znát, že další dvě k večeru již mrtvá štěňátka zůstali uvnitř a přes veškerou snahu se nám nepodařilo je dostat ven. Vzhledem k hrozící otravě a po probdělé druhé noci jsme zamířili k tomu nejzkušenějšímu Mvdr Lázničkovi, který nakonec operativně štěňátka vyndal.Velikou fenku uvnitř dělohy vzpříčenou v nezvyklé poloze nešlo prý porodit přirozeně…S přibližujícím se druhým porodem a po ztrátě dvou dalších psích mimin jsme ráno den před termínem porodu zjistili, že Cassiopea zanechává pod sebou tmavě zelené fleky což nás velmi znepokojilo. Vše jsme konzultovali hned s několika veterináři a zjistili,že rozkládající se placenty nevěstí nic dobrého. Fenka nejevila známky předčasného porodu a ač ultrazvuk ukazoval stále živá štěňata přesto na hrdinství nebylo moc času. Cassi před dvěma lety porodila vrh F absolutně bez komplikací , což se dalo na druhý den očekávat i tentokrát, ale to jsme pod tíhou okolností nevydrželi a fenku si pozdě večer spolu s devíti štěňátky a zašitým břichem přivezli domů. O následné péči nebo boji o mlezivo na nehybné feně se nemá cenu ani zmiňovat…
08/2011Když jsme si 3.6.2003 přivezli Pamelu skončilo čtrnáct probrečených dnů nad ztrátou naší bez PP berňačky Benji a sluníčko opět vyšlo nad našim domkem. To byly začátky chovu a první krůčky na výstavách. Bez pomoci zkušenějších jsme Pamelu uchovnili a dvakrát nakryli Carlosem. Všech patnáct štěňátek si našlo páničky a Pamela s naší pomocí je bezproblémově odchovala. Dalších několik pokusů o její zabřeznutí vyšlo naprázdno a to poslední znamenalo veliký zánět dělohy a následnou kastraci. Vždy se kryla bezproblémově a od svého "milence" vyžadovala předehru takže tanečky, svádění atd. Pamela byla veliká bojovnice a její inteligence převyšovala ostatní feny ve smečce. Byla ostřejší, na berňačku až moc, ale dalo se to většinou ustát a dnes už její výpady na dotírající "kočkopsy" či ustrašené feny způsobí úsměv na rtu. Pamela byla veliká vůdkyně celé smečky a první u plotu hlásila návštěvu nebo kolemjdoucího. Až Edka jí tuto schopnost doslova ukradla a svojí rychlostí byla všude dříve. V posledních týdnech už Pamela hodně zaostávala a polehávala. Po připuštění Cassi a Lady asi cítila, že smečce nemá co nabídnout a tak svoji "misi" ukončila. Nepřímo tak udělala místo dalším generacím bernských salašnických psů v naší stanici a se ctí odešla do psího nebíčka. Na její počest jsem si právě rozdělal černé pivo a za tímto povídáním dělám velikou tečku.
06/2011 Edka se krásně začlenila do naší smečky a je naprosto bezproblémovou již devítiměsíční fenou. Krásně doprovází ostatní fenky na společných procházkách a sama skáče do kufru auta, chodí u nohy a základní povely už pomalinku také zvládá, Doprovází nás také při výletech mezi lidi, na pivko a dětská hřiště. V rámci socializace je toto nejlepší co pro ni můžeme dělat...Také jsme se pustili do výstavby nového zděného kotce se zastřešeným výběhem. Sloužit bude hlavně pro naše budoucí vrhy - tedy štěňátka. To zprávy ze světa, krachujících státu EU či domácí politikaření vhání do myslí nás obyčejných občanů nedůvěru a skepsi. Vždyť jen fiasko jedné nejmenované politické strany s nahrávkami hospodských žvástů o tom jak "ovládnout svět" vyšuměla a propad jejich preferencí znamená snad její konec... Každému ať je měřeno dle zásluh, čestnost a dobrý úmysl ve všech oblastech lidské činnosti nechť je po zásluze odměněna. Zbožné přání či modlitba!?
04/2011Tak máme odbonitováno a Fair Lady i Eldorádo jsou chovní... Pátá fena trošku nečekaně zasáhla do chodu naší chs a ač jsme se tomu bránili je to realita... Edka je fenkou s povahou jaká u této rasy není obvyklá a to se nám moc líbí. Podobnou povahu má Eldorádo - její definice v "kostce" je: "splachovací, vítací a nezlomná"... Smečka se tedy stabilizovala a přijala Edku nejprve chladně a dnes po měsíci již bezproblémově... Soužití se psí smečkou přináší spoustu radostí a také starostí o zdraví. Ceny u veterinářů neustále stoupají a svět je vzhůru nohama. Politika je kšeft a uplácení je běžnou rutinou ve všech sférách, tedy také mimo jiné i té chovatelské či výstavní. Problém s otravami psů přetrvává a v posledních týdnech to postihlo i naše odchovance Arka a Devila. Smutek z úmyslného či náhodného otrávení nic nezmění ani naše bolest a vše je to zase jen o lidech a jejich soužití se zvířaty... Celý svět žije na dluh a nikdo neví jak to skončí a zda z toho jako ""homo sapiens" vyjdeme se ctí? Obávám se jen, že směr je daný a bůh s námi!!!
JARO 2011Letos je to velmi plodný rok a naše řady posílil syn Jan a fenka Edka Benco. Ve světě graduje japonská krize a ceny elektřiny i ropy závratně rostou. Nemluvě o chystaných reformách daní či důchodů... Honzík po dvou měsících váží šest kilo a má se čile k světu!!! To Edyna po čtrnácti dnech v naší chs poprvé zakusila obojek a učí se vše od začátku. Socializace potrvá celé jaro a léto... Po osmi letech jsme opět neodolali a přivezli si fenku ze slovenské CHS Benco. Majitelka této CHS má zdravotní problémy a údajně po více jak dvaceti letech končí s chovem... Původně jsme se jeli podívat na její lépe zbarvenou sestru, ale srdce a oko určilo jinou volbu!!! Edyna je velice dominantní a dle chovatelky je to "teroristka". Nám se zatím jeví jako sebevědomá a nekonfliktní a přesně toto Pamela v povaze neměla. V rodokmenu Edy koluje belgická krev po mámě a slovenská po otci. Její tmavé oko a pálení je vskutku nádherné, stejně jako pohyb a síla kostry. Po boku Lady, která se "dodělala" a jde k bonitaci máme do dalších let velmi nadějné duo fen ideálních k chovu...
LÉTO 2010Tak nám ta naše smečka stárne a už dávno není vše jak jsme si malovali při zakládání chovu. Pamela jako nejstarší je v pohodě i když už vyhledává klid a straní se těm mladším, kterým na každodenních procházkách stačí a mnohdy pohybově i přes své „dvojky“ je napřed… Buffy je jako zasloužilá matka ve svém „světě pachů“ a na procházkách si běhá dosti nekontrolovaně, což působí občas problém. To Cassi a Lady jdou u nohy a nevzdalují se a to je ideál. Problémy zdravotní v současné době řešíme u Cassi a to přetržení kolenního vazu. Vzhledem ke kulhání a stáří feny budeme tento stav řešit operací. Příčinu tohoto úrazu připisujeme hravosti a vůdčí aktivitě Lady, která mimo jiné již podruhé způsobila hematom ušního boltce svojí „bábině“ Buffy… V létě si naše holky (čtyřnohé) pravděpodobně také z jedné nejmenované výstavy přivezli kožní problém jménem „blecha“ a boj byl velmi urputný s vítězným koncem… Celá smečka je pod odborným dohledem veterinářů, což nás stojí nemalé peníze, ale s tím se musí počítat a finance celé domácnosti zatím vypadají o něco lépe jak státní rozpočet… Klouby u Lady i Eldoráda jsou luxusní a úhel 2 x 115 stupňů (HD) u Lady je nádhernou satisfakcí… Víme, že čas se nedá zastavit a radosti se mění ve starosti či v nejhorším případě v slzy. Svět je takovým jakým si ho člověk dělá - či jak jde štěstí naproti a naši čtyřnohý kamarádi nám ho dotvářejí k dokonalosti…
03-04/2010Tak tu máme jaro – konečně!!! Předvolební boj nás masíruje ve všech sdělovacích prostředcích a v Rusku padají letadla se státníky… No a my si v klidu začali „brázdit“ výstavy psů… A je to boj s větrnými mlýny, protože vždy je to na rozhodnutí jednoho člověka… Někdy je pro nás šokující to jaká zvířata vyhrávají či se umisťují hodně vysoko, respektive záleží na úpravě a nesporně také kdo je vede – zda chovatel či méně zkušený, rozhodčím neznámý majitel – je to někdy i o známostech jako všude. Někdy stačí nasadit „handlerku“ v mini sukénce a vše hned vypadá lépe… Nejkrásnějším zážitkem bývá, když vyhraje zvíře, které svým věkem a vzhledem odpovídá ideálu rasy a na rozhodčím je vidět, že ho posuzování baví a jasně a zřetelně všem vysvětlí klady či zápory posuzovaného jedince. Bohužel v poslední době vítězí feny, které nemají samičí výraz a není jím to vytýkáno na rozdíl od samců. Někdy je mohutnost a síla kostry upřednostňována před ladností ... Vše je pouze o znalosti standartu a zvláště u rasy bernský salašnický pes by bylo vhodné ctít původní typ psa i když se rasa posunula od pracovního využití k rodinnému společníkovi. Úspěch a kvalitu určují i výstavní úspěchy, čehož mnohdy nedosáhli ani některé nejstarší domácí chs s více odchovanými vrhy … Proč tomu tak je zde nechci řešit a naznačuji jen, že cílem naší chs je odchovávat kvalitu nikoli vysoké počty průměrných či podprůměrných jedinců. Náš chov proto staví na úspěšných liniích tuzemského chovu ve spojení s těmi kvalitními zahraničními. Dosti nesmyslným krokem je navrhované zvýšení počtu vítězství ze čtyř na pět pro získání šampiona ČR. Už dnes je zisk tohoto titulu nesmírně těžký a mnozí chovatelé a majitelé nechtějí či nemohou investovat do něčeho tak „nejistého“, proto se nedivím odlivu některých tuzemských vystavujících na východ či do zemí, kde tato rasa není tak obsazována. Zisk jakéhokoliv ocenění, je pro nás jako chovatele, báječnou zprávou a velikým potěšením. Stejně jako zdraví a dlouhověkost je krása a úspěch součástí našeho chovatelského cíle!!!
01-02/2010Mrazivé počasí a spousta sněhu komplikují život skoro všem. Nejedná se o alpský vzduch nýbrž o sibiřský a tudíž zde máme pravou „ruskou zimu“. Našim salašníkům, zvláště těm nejmladším, tento stav vyhovuje a to jestli fouká od východu nebo opačně je jim jedno. Počtem čtyř zvířat na dvoře jsme se dostali do situace, kdy je obtížné obzvláště na každodenních procházkách smečku „kočírovat“. Pokud se k nám přidá Eldorádo, což je skoro pravidlem, je pětičlenný „peloton“ berňásků sice nádhernou skupinovou atrakcí pro sousedy, ale pro mně docela náročným úkolem všechny bezpečně vést, ať už na vodítku, či na volno. Někdy je lepší smečku rozdělit a vyrazit dvakrát, což je však časově velmi náročné. Celkově obdivuji chovatele mající na dvoře vysoké počty psů a to jak vše stíhají. Nudící se pes zavřený v kotci to není nic pro nás. Není nad široký úsměv a rozzářené oči, když nandávám obojky a beru vodítka – všichni vědí co to znamená. Během dne jsou holky volně na zahradě a dvorku, kde hlídají a pečlivě ohlašují „kolemjdoucí vetřelce“. Každodenně si užíváme večerní siestu, kdy fenky obsadí svá místa v obýváku - povětšinou „sedačku“ a čekají na pomazlení. Všichni včetně Simonky, která soužití se psy bere jako samozřejmost, si to moc užíváme a máme velikou radost z toho jak roste Eldorádo s Ladynkou…
11-12/2009Tak tu máme konec roku a další pokračování této kontroverzní rubriky tentokrát s podnázvem „vystavujeme“. Sláva, úspěch a honba za tituly je pro většinu drogou, zadostiučiněním a také chloubou!!! Ten kdo nemá šampiona jako by nebyl a neexistoval. Můj pohled na celou věc je jiný a je to hlavně o štěstí, kterému se ale musí jít naproti. Základem je odchov exteriérově kvalitních fen ve spojení s neméně kvalitními psy. Dále pak úprava psa a souhra či poslušnost ve výstavním kruhu. Nakonec se ještě toto vše musí líbit rozhodčímu, který je osobou s absolutní mocí a posledním slovem. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jsme zažili rozhodčí s chováním a způsobem posuzování vskutku katastrofálním až po profesionály na které je radost koukat!!! V posudku by vždy mělo být proč a za co vám bylo hodnocení sníženo a opačně. Bohužel znalost rasy a hledání ideálu krásy poslední dobou tak trochu upadá. V kruhu se nepřihlíží k povaze psa, jeho předvedení a kolikrát je pes označen za překrmeného aniž by rozhodčí na psa „šáhl“. Dále pak organizátoři výstav při zvyšujících se cenách startovného nejsou schopni kruhy vybavit pořadovými čísly či nedávají stuhy. Vrcholem bylo prodávání diplomů na poslední světové výstavě za tři eura!!! Často také přihlásíme výstavu jen pro zvučné jméno rozhodčího, kterého po uzávěrce pořadatel změní... Pravdou je, že pořadatelům těchto výstav se zvláště v tuzemsku musí dařit, protože jsme „pejskařská“ velmoc a počty vystavovatelů ani v době hospodářské krize paradoxně neklesají…
09-10/2009Co víme o jednotlivých liniích v různých CHS??? Není jednoduché zjistit co kde hrozí a tak nám velmi pomáhá plemenná kniha na stránkách klubu. Jinak na těchto stránkách přibyl katalog krycích fen a pochvala letí k pí. Hečkové a pí.Paslerové - vše je báječně zpracováno a hodiny věnované v této věci jsou k nezaplacení... Vítězství a úspěch cítím z 90% aktualit a zpráv různých chs - ovšem neúspěch a zdravotní problémy většina tutlá, mlží a svádí na krycího psa... Proto chs která zveřejnují DKK, píší umrtí a jejich příčinu nejsou populární, ale objektivní a pozitivní pro možné zájemce. Je totiž "lepší" volit chs s úspěchy, šampiony a opomenout vše ostatní. Poslední bonitace budiž jasným důkazem toho, že zjištění entropia oka na svodu mladých může vést až k uchovnění... Pokud však entropium "opravíte" operací pomocí laseru nikdo nic nepozná. Svědomí a odpovědnost každého chovatele co na podobném "materiálu" chová je asi nulová, ale to si každý musí srovnat v hlavě a ne v peněžence!!! To samé platí v případě DKK/DLK, kde je teoretická možnost zaslání jiných "lepších" snímků přes známeho veterináře k vyhodnocení. Vždy je lepší na takovémto zvířeti nechovat a vsadit raději na zdraví a né na nenaplněné osobní ambice!!!
07-08/2009To nám ten čas letí! Pamele zakladatelce naší CHS už táhne sedmý rok života a nám odešla do světa již štěňátka z šestého vrhu od písmene „F“. Simonka právě slaví první rok života a nám se opět rozrostla smečka o pokračovatelku linie Černých Baronů „Lejdynku“. Je to již třetí generace s mamkou a babčou na jednom dvorku. Moc jsme chtěli dovézt fenku nebo pejska ze zahraničí, ale takhle alespoň víme co v jednotlivých vrzích můžeme očekávat . Vždyť dnes není problém zajet si kdekoli v Evropě pro zvíře z nadějného vrhu nebo fenku v zahraničí nakrýt… Pokud sledujeme vývoj importovaných jedinců či zahraničních krytí povedla se spojení po Askanovi vom Rummelsbach – jinak řada ostatních mnohá očekávání nesplnilo. Je však dobré a chvályhodné „dovézt“ novou krev a chov tímto geneticky oživit. Pozor však na příbuznost tzv. inbreeding – hrozí anomálie a další zdravotní problémy – krása je vykoupena na úkor zdraví. Tak trochu to platí všeobecně!!!???
05-06/2009S narozením štěňátek jsme přišli na úplně jiné myšlenky, přesto občas zavítáme na nějakou tu výstavu. Ovšem počty salašníků v kruzích se oproti časům, kdy jsme začínali minimálně zdvojnásobili. Znamená to obrovskou konkurenci a hlavně velké přípravy a úpravy psa. Zastřiháváme, prostříháváme, sestříháváme a hlavně vyfoukáváme!!! To máte kondicionéry a šampony na zvýšení či snížení objemu srsti, narovnavače, zvýrazňovače, dobarvovače atd. Ještě před několika lety jsem se náramně bavil, když Italové u nás na výstavách upravovali tuto rasu jako pudlíky... Dnes pomalu ladíme kufřík s veškerým náčiním a vzhůru na výstavy - tedy pokud bude nějaký živý materiál k ukazování... Platí a je to stejné jako u lidí, že ten kdo se umí upravit se může i líbit. Pokud nám pes pěkně běží a nemá žádnou výraznou chybu jsou tyto "praktiky" celkem pochopitelné...
03-04/2009Tak k nám přišlo jaro. Teplotně spíše léto, ale nám lidem je v teplíčku fajn. Pro naše chlupáče už je to horší... To, že padla vláda a naše evropská identita tím hodně utrpěla je věcí smutnou ovšem při boji o koryta pro naše politiky je to standart. Nás zajímají ovšem jiné standarty a proto je náš životní styl přispůsoben naší psí smečce. To co jsme si pro letošek předsevzali se nepodařilo - hold novou krev do Čech nedovezeme... Se zjišťováním hladiny progesteronu, kdy se u nás výsledky dozvídáme až po sedmi hodinách budeme muset do budoucna také něco udělat (změnit lékaře?). Ovšem pokud se jedná o vlastní zdraví tak to se moc naplánovat nedá... Budoucnost této rubriky je dosti nejistá i když témat je mnoho. Hlavně však nemám chuť si dopisovat s anonymy a lidmi, kteří jsou pověstnou "potrefenou husou"... Hold život je o lidech, jejich vstřícnosti a profesních znalostech. Pokud narazíte na vola na jakémkoli postu vše se vždy neuvěřitelně komplikuje. Proto je důležité míti hodně štěstí a takovýchto jedinců potkávat co nejméně - TO PŘEJI NÁM VŠEM!!!!!
02/2009V západní Evropě (a nejen tam) zaplatíte jako majitel fenky lačný po štěňátkách při krytí celou částku hotově majiteli dotyčného psa. Někde je klubem tato minimální částka přímo předepsána (doporučena) a všichni o tom vědí a počítají s tím. U nás v Čechách je to zpravidla obráceně, nejdříve odchovám štěňátka, seženu kupce a pak zaplatím. Možná i proto hrozí u nás rase bernského salašnického psa přemnožení. : ) Ale jak jsem již napsal je to otázka trhu... Pokud jsem si vybral psa svých snů a on v době, kdy moje fena hárá má nějaké zranění, nemohu dle stanov klubu fenu nainseminovat (oprava: stanovy toto povolují i když na krycím listě máte napsáno - NEPOVOLENO, neznáme v ČR nikoho, kdo by takto nakryl BSP) i když je to asi už všude v zahraničí běžné, zvláště v dnešní době. : ( Takže fajn, ještě že máme internet!!! Mrknu na fota, rodokmen a jdu do toho: kontakt, telefon, cena a co takhle info o potomstvu či věku předků - no to už je luxus. O výskytu dědičných nemocí či "vad" v předešlém vrhu se téměř na žádných stránkách nedočteme, proč asi??? To, že je pes šampionem země kde berňáka viděti jest vzácností také nemusí nic znamenat, protože kde není konkurence je lehké vyhrát. No to je pech vždyť už s ním kryl Hynek, Vilém, Jarmila a všichni účastníci zájezdu. Ale co, je blízko, nic moc za to nechtějí a hlavně dává hodně štěňat... a tak to může být v reálu celkem běžné... : )
01/2009Máme pejska!!! Prvního v naší CHS a jak v nadsázce říká Lucka asi i posledního... Problémem nás chlapů je pohodlnost a tak trochu bezstarostnost a proto Balú čůrá a kadí všude, kde ho napadne, hlavně však v domě, což se nám moc nelíbí!!! Je pravdou, že fenky jsou chápavější a učenlivější, alespoň Pamela, Buffy a Cassi takové byly. Ale pes je pes a tenhle má podle kontroly vrhu ocas výše nesený, stejně jako všichni sourozenci a to jen proto, že jeho máma je z naší CHS!!! Tak to je i když jen na papíře určeném pro klubové účely a statistiky, asi nějaký druh pomsty - ale proč a za co?! Moc bychom chtěli, aby Balú byl tím nej... a tuzemskému chovu přinesl, krásné a zdravé potomstvo. I když krýt tři či čtyři feny v týdnu a některé i opakovaně musí být náročné a je náročné pro současné plemeníky, ale proč ne, když vlastním superpsa!!! Každý má vlastní vědomí, svědomí, cit a hlavně zodpovědnost tak proč? Budeme odchovávat jeden, dva, ale znám i takové co mají tři vrhy na dvorku. Čtu o množitelích čítajících astronomická čísla štěňat odchovaných za rok, bohužel někteří z nich posuzují naše psi na výstavách! Je to všechno taková malá tržnice s nabídkou a poptávkou. Chovatelé investují nemalé peníze do svých miláčků, čekají a chtějí návratnost těchto vkladů. Svět a jeho součastná krize je zapříčeněna životem na dluh nás všech. Co dlužíme rase bernského salašnického psa to vím na 100% - je to hlavně zajištění zdraví a dlohověkosti. Je spousta věcí co nás nenechává v klidu a o těch tu budu psát. Nebude to vždy jen o pejscích, ale i o lidech a životě okolo nás... Právně jsme si pořídili věc jménem Archibald - což znamená, že musíme být a neustále jsme "nad věcí"...